Njut och spara pengar med egen müsli
Du behöver inte vara en bakfantast för att ha glädje av en flingkvarn. Äter du müsli varje dag? Unnar du dig premium müsli? Du skulle spara mycket pengar på att göra din egen müsli. Och din kropp skulle dessutom tacka dig.
Dyrköpt müsli med ifrågasatt innehåll
Den hemmagjorda müslin blir fantastiskt god, och om du dessutom tar dig tiden att rosta den kommer du aldrig mer vilja köpa färdig. Müslin i butik är väldigt dyr, och har du inte läst den här artikeln tidigare, bör du göra det – numera innehåller flera av de dyrare müslisorterna en ifrågasatt tillsats som dessutom bara fyller ut påsen utan mycket näring.
Spara pengar – gör din egen müsli
Den müsli jag gör (se recept här) kostar 45 kr/kg (39 kr/kg orostad), om du väljer icke-ekologiska ingredienser. Jag har valt att räkna med icke-ekologiska ingredienser, eftersom det annars inte är jämförbart med det du skulle köpt i butik. I butik ligger en motsvarande müsli på 90-135 kr/kg. Det är en väldigt stor prisskillnad!
En familj förbrukar ca två paket i veckan och det motsvarar en besparing på ca 80 kr i veckan. På ett år innebär det en besparing på 4 200 kr.
Flinga själv och vinn näring och smak
Väljer du precis som jag att flinga dina egna flingor, får du dessutom en betydligt näringsrikare müsli. En flingkvarn kostar 3 400 kr, vilket du snabbt tjänat in när du väljer att göra din egen müsli. På köpet får du färska flingor fullproppade av mineraler, vitaminer, fibrer och smak.
Läs mer om flingkvarnen FlocMan här.
Här ser ni hur jag räknat ut kilopriset:
Hemmagjord müsli | kg | kr/per kg | kr enligt recept | |
4 dl färskmalda havregryn (naken havre passar bäst att flinga) | 0,14 | 10 | 1,4 | |
4 dl färskmalda rågflingor | 0,14 | 20 | 2,8 | |
2 dl solroskärnor | 0,055 | 36 | 1,98 | |
1 dl sesamfrö | 0,03 | 55 | 1,65 | |
1,5 dl pumpafrö | 0,06 | 98 | 5,88 | |
1 dl linfrö | 0,03 | 29 | 0,87 | |
0,5 dl kokosflingor | 0,015 | 60 | 0,9 | |
20 gram honung | 0,02 | 50 | 1 | |
1 stort glas med vatten | ||||
Efter rostning t.ex.: | ||||
0,5 dl hackad mandel | 0,025 | 120 | 3 | |
0,5 dl russin | 0,025 | 70 | 1,75 | |
Summa orostad | 0,54 | 21,23 | ||
Summa rostad | 0,475 | |||
Kostnad per kilo orostad | 39 | |||
Kostnad per kilo rostad | 45 | |||
Comments 3
Leave a Reply
Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.
Em sådan kvarn kostar ju en del så det är väl inte fel att räkna in kostnaden för kvarninköpet i tillverkningen av müslin? !
Hej, man kan ju faktiskt göra sin egen müsli även om man inte har en kvarn. Det blir bara än godare med färska flingor! :-)
Dessutom sparar man ju snabbt in pengarna till en kvarn om man börjar göra sin egen müsli. :-)