Du betalar ett överpris för luft och tillsatser

Du plockar ned brödet, som är toppat med nyttiga fröer, i vagnen. På påsen står det något om fullkorn. Priset, 24,90 kr. Ungefär tjugo spänn, det känns billigt. Och så är det nyttigt också, perfekt.

Högt kilopris för ”nyttigt” bröd
Portionsbrödet med fröer på väger 420 gram. Det är ett kilopris på 59 kr. Vi äter ca 60 kg bröd per person och år i Sverige*. Låt säga att din familj endast äter just detta bröd, och att ni är 2 vuxna och två barn, där barnen konsumerar hälften. Då kostar er brödet 900 kr per månad och 10 670 kr per år. Det är en hel del pengar. Men, så har du ju investerat i ett nyttigt bröd, och inte bara köpt en billig sirapslimpa, eller?

Vad innehåller det ”nyttiga brödet”?

Brödet som ligger i påsen är sannolikt bakat på:

  1. Modernt förädlat vete som ger stora skördar, luftiga bröd och lite näring
  2. Vetemjöl som är färgat för att se mörkt och nyttigt ut
  3. Mjöl som är valsat genom stora industriprocesser, där alla nyttigheterna har rensats bort för att lämna kvar endast det kalorifyllda och näringsfattiga kärnvetet
  4. Tillsatser. För att göra brödportionsbitarna så fluffiga och tilltalande som möjligt har man bland annat tillsatt extra gluten
  5. Står det surdeg på påsen? Det är högst osannolikt att degen har gått igenom en lång surdegsprocess. Snarare har man tillsatt surdeg som en smaksättare

Äkta surdegsbröd är mycket mer prisvärt
Det här brödet står i skarp kontrast till det bröd som bakas i riktiga äkta surdegsbagerier. Här kostar ett bröd ca 60 -75 kr per kg. Men det brödet är inte fyllt med luft för att se mer ut än vad det är. Och framför allt består det av mjöl, salt och vatten – inga tillsatser. Fråga gärna bagaren vad de använder för mjöl när de bakar. De kommer vilja berätta.

Ett äkta surdegsbröd tar lång tid att göra. Och bra mjöl kostar mer. Arbetskraft är dyrt och kvalitet är som alltid dyrt. Men låt dig inte luras. Det är inte det äkta surdegsbrödet som är dyrt, det är det fluffiga brödet i påsen som kostar alldeles för mycket. Luft och tillsatser borde kosta mycket mindre.

OBS: jag pekar inte ut något specifikt varumärke eller bröd i bilden. Det är en bild från en vanlig brödhylla i butik.

 

 

Leave a Reply

Nyhetsbrev

Anmäl dig och få intressanta artiklar och erbjudande